1X Evolve Price, Review, Deals, Cost, & Sales!
| Colors | Blue |
|---|---|
| Screen Size | 5.34 in (13.6 cm) |
| Camera | 8 MP |
| Storage | 16 GB |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 21 hours |
| Colors | Blue |
|---|---|
| Screen Size | 5.34 in (13.6 cm) |
| Camera | 8 MP |
| Storage | 16 GB |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 21 hours |
| Phone | Alcatel 1X Evolve |
|---|---|
| Color | Blue |
| Capacity (Built In) | 16 GB |
| Expandable Storage | Yes (up to 32 GB) |
| Size | 147.3 x 69.6 x 9.4 mm (5.8 x 2.7 x 0.4 in) |
| Weight | 155 g (5.5 oz) |
| Display Size | 5.34 in (13.6 cm) |
| Display Resolution | 480 x 960 px |
| Display PPI | Yes |
| Water Resistant | No |
| Processor | 1.1GHz Quad-Core MediaTek MT6739WM |
| RAM | 2 GB |
| Camera Resolution (Back) | 8 MP |
| Camera Resolution (Front) | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
| 1080p Video Recording | Yes |
| Optical Zoom | No |
| Digital Zoom | Yes |
| Biometrics | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| Video Calling | Yes |
| LTE Voice Calling | Yes |
| Plays Music | Yes |
| Plays Videos | Yes |
| USB Connector | Micro USB 2.0 |
| Battery (Talk Time) | Up to 21 hours |
| Battery (Standby) | Up to 337 hours |
| Operating System | Android |
| App Marketplace | Google Play |
| SIM Card Type | Nano-SIM |