DuraXV LTE Price, Review, Deals, Cost, & Sales!
| Colors | Black |
|---|---|
| Screen Size | 2.6 in (6.6 cm) |
| Camera | 5 MP |
| Storage | 16 GB |
| Operating System | Other |
| Battery (Talk Time) | Up to 7 hours 42 minutes |
| Colors | Black |
|---|---|
| Screen Size | 2.6 in (6.6 cm) |
| Camera | 5 MP |
| Storage | 16 GB |
| Operating System | Other |
| Battery (Talk Time) | Up to 7 hours 42 minutes |
| Phone | Kyocera DuraXV LTE |
|---|---|
| Color | Black |
| Capacity (Built In) | 16 GB |
| Expandable Storage | Yes (up to 64 GB) |
| Size | 106.9 x 56.4 x 25.1 mm (4.2 x 2.2 x 1 in) |
| Weight | 174.9 g (6.2 oz) |
| Display Size | 2.6 in (6.6 cm) |
| Display Resolution | 240 x 320 px |
| Display PPI | No |
| Water Resistant | Yes (Water, Dust, Shock, Vibration, Temperature, Humidity, IP68 certified) |
| Processor | 1.1 GHz Quad-Core MSM8909 |
| RAM | 256 MB |
| Camera Resolution (Back) | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
| Optical Zoom | No |
| Digital Zoom | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| Video Calling | Yes |
| LTE Voice Calling | Yes |
| Plays Music | Yes |
| Plays Videos | Yes |
| USB Connector | micro-USB 2.0 |
| Battery (Talk Time) | Up to 7 hours 42 minutes |
| Battery (Standby) | Up to 440 hours |
| Operating System | Other |
| SIM Card Type | Nano-SIM |