Samsung Galaxy A02s On Simple Mobile: Price, Review, Deals, & Colors
| Colors | Black |
|---|---|
| Screen Size | 6.5 in (16.6 cm) |
| Camera | 13 MP + 2 MP + 2 MP |
| Storage | 32 GB |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 46 hours |
| Outright | $149.00 |
|---|
| Colors | Black |
|---|---|
| Screen Size | 6.5 in (16.6 cm) |
| Camera | 13 MP + 2 MP + 2 MP |
| Storage | 32 GB |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 46 hours |
| Outright | $149.00 |
|---|
| Phone | Samsung Galaxy A02s |
|---|---|
| Color | Black |
| Capacity (Built In) | 32 GB |
| Expandable Storage | Yes (up to 1 TB) |
| Size | 166.5 x 75.9 x 9.2 mm (6.6 x 3 x 0.4 in) |
| Weight | 198 g (7 oz) |
| Display Size | 6.5 in (16.6 cm) |
| Display Resolution | 720 x 1600 px |
| Display PPI | Yes |
| Water Resistant | No |
| Processor | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm); Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53; Adreno 506 |
| RAM | 2 GB |
| Camera Resolution (Back) | 13 MP + 2 MP + 2 MP |
| Camera Resolution (Front) | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
| 1080p Video Recording | Yes |
| Optical Zoom | No |
| Digital Zoom | Yes |
| Bluetooth | 4.2 |
| GPS | Yes |
| Video Calling | Yes |
| Plays Music | Yes |
| Plays Videos | Yes |
| USB Connector | USB-C |
| Battery (Talk Time) | Up to 46 hours |
| Battery (Standby) | Up to 432 hours |
| Fast Charging | Yes |
| Operating System | Android |
| App Marketplace | Google Play |
| SIM Card Type | Nano-SIM |
| Release Date | Jan 2021 |