Tello Mobile Galaxy A32 5G Deals & Price: 64 GB
| Samsung Galaxy A32 5G | |
|---|---|
| Colors | Awesome Black |
| Screen Size | 6.5 in (16.8 cm) |
| Camera | 48 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 41 hours |
| Samsung Galaxy A32 5G | |
|---|---|
| Colors | Awesome Black |
| Screen Size | 6.5 in (16.8 cm) |
| Camera | 48 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 41 hours |
Tello Mobile is an MVNO carrier that leases their users access to GSM networks with a pay-as-you-go structure.
Tello Mobile uses a unique plan structure. Rather than listing a set number of coverage packages for their customers to choose from, Tello allows users to build their own plans specific to their needs.
On Tello Mobile’s website, you can design a custom plan with the exact amount of data, minutes, and messages that you need every month. Tello Mobile operates on a no contract model, so you can adjust your coverage month-to-month or cancel your plan at any time.
Tello Mobile has been around for a few years, but they recently announced that they would be switching from CDMA networks to GSM. If you already have an unlocked GSM phone, you’re free to bring it with you when you sign up for their coverage!
| Phone | Samsung Galaxy A32 5G |
| Color | Awesome Black |
| Expandable Storage | Yes (up to 1 TB) |
| Size | 164.1 x 76.1 x 9.1 mm (6.5 x 3 x 0.4 in) |
| Weight | 205 g (7.2 oz) |
| Display Size | 6.5 in (16.8 cm) |
| Display Resolution | 720 x 1600 px |
| Display PPI | 10x |
| Water Resistant | No |
| Processor | MediaTek MT6853 Dimensity 720 5G (7 nm); Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55); Mali-G57 MC3 |
| RAM | 4 GB |
| Camera Resolution (Back) | 48 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP |
| Camera Resolution (Front) | 13 MP |
| Video Recording | Yes |
| 1080p Video Recording | Yes |
| Optical Zoom | No |
| Digital Zoom | 10x |
| Biometrics | Yes (Fingerprint) |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes |
| Video Calling | Yes |
| Plays Music | Yes |
| Plays Videos | Yes |
| USB Connector | USB-C |
| Battery (Talk Time) | Up to 41 hours |
| Battery (Standby) | Up to 240 hours |
| Fast Charging | Yes |
| Operating System | Android |
| App Marketplace | Google Play |
| SIM Card Type | Nano-SIM |