Galaxy Amp Prime 2 Price, Review, Deals, Cost, & Sales!
| Screen Size | 5 in (12.7 cm) |
|---|---|
| Camera | 5 MP |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 19 hours |
| Screen Size | 5 in (12.7 cm) |
|---|---|
| Camera | 5 MP |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 19 hours |
| Phone | Samsung Galaxy Amp Prime 2 |
|---|---|
| Expandable Storage | Yes (up to 256 GB) |
| Size | 139.7 x 71.1 x 7.6 mm (5.5 x 2.8 x 0.3 in) |
| Weight | 136.1 g (4.8 oz) |
| Display Size | 5 in (12.7 cm) |
| Display Resolution | 720 x 1280 px |
| Camera Resolution (Back) | 5 MP |
| Camera Resolution (Front) | 2 MP |
| Video Recording | Yes |
| 1080p Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| Video Calling | Yes |
| Plays Music | Yes |
| Plays Videos | Yes |
| Battery (Talk Time) | Up to 19 hours |
| Operating System | Android |
| App Marketplace | Google Play |