Tello Mobile Galaxy Z Flip3 5G Deals & Price: 128 GB
| Samsung Galaxy Z Flip3 5G | |
|---|---|
| Colors | Cream, Phantom Black, Green, Lavander |
| Screen Size | 6.7 in (17 cm) |
| Camera | 12 MP + 12 MP |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 26 hours |
| Samsung Galaxy Z Flip3 5G | |
|---|---|
| Colors | Cream, Phantom Black, Green, Lavander |
| Screen Size | 6.7 in (17 cm) |
| Camera | 12 MP + 12 MP |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 26 hours |
Tello Mobile is an MVNO carrier that leases their users access to GSM networks with a pay-as-you-go structure.
Tello Mobile uses a unique plan structure. Rather than listing a set number of coverage packages for their customers to choose from, Tello allows users to build their own plans specific to their needs.
On Tello Mobile’s website, you can design a custom plan with the exact amount of data, minutes, and messages that you need every month. Tello Mobile operates on a no contract model, so you can adjust your coverage month-to-month or cancel your plan at any time.
Tello Mobile has been around for a few years, but they recently announced that they would be switching from CDMA networks to GSM. If you already have an unlocked GSM phone, you’re free to bring it with you when you sign up for their coverage!
| Phone | Samsung Galaxy Z Flip3 5G |
| Color | Cream, Phantom Black, Green, Lavander |
| Expandable Storage | No |
| Size | 166 x 72.2 x 6.9 mm (6.5 x 2.8 x 0.3 in) |
| Weight | 183 g (6.5 oz) |
| Display Size | 6.7 in (17 cm) |
| Display Resolution | 1080 x 2640 px |
| Display PPI | Yes |
| Water Resistant | Yes (IPX8 Rating) |
| Processor | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm), Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680), Adreno 660 |
| RAM | 8 GB |
| Camera Resolution (Back) | 12 MP + 12 MP |
| Camera Resolution (Front) | 10 MP |
| Video Recording | Yes |
| 1080p Video Recording | Yes |
| Optical Zoom | No |
| Digital Zoom | Yes |
| Biometrics | Yes (Fingerprint, Face recognition) |
| Bluetooth | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Video Calling | Yes |
| Plays Music | Yes |
| Plays Videos | Yes |
| USB Connector | 3.2, USB-C |
| Battery (Talk Time) | Up to 26 hours |
| Battery (Standby) | Up to 216 hours |
| Fast Charging | Yes |
| Operating System | Android |
| App Marketplace | Google Play |
| SIM Card Type | Nano-SIM |