Galaxy Z Flip3 5G 128 GB On Tello Mobile: Price, Review, Deals, & Colors
| Colors | Cream, Phantom Black, Green, Lavander |
|---|---|
| Screen Size | 6.7 in (17 cm) |
| Camera | 12 MP + 12 MP |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 26 hours |
| Colors | Cream, Phantom Black, Green, Lavander |
|---|---|
| Screen Size | 6.7 in (17 cm) |
| Camera | 12 MP + 12 MP |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 26 hours |
| Phone | Samsung Galaxy Z Flip3 5G 128 GB |
|---|---|
| Color | Cream, Phantom Black, Green, Lavander |
| Capacity (Built In) | 128 GB |
| Expandable Storage | No |
| Size | 166 x 72.2 x 6.9 mm (6.5 x 2.8 x 0.3 in) |
| Weight | 183 g (6.5 oz) |
| Display Size | 6.7 in (17 cm) |
| Display Resolution | 1080 x 2640 px |
| Display PPI | Yes |
| Water Resistant | Yes (IPX8 Rating) |
| Processor | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm), Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680), Adreno 660 |
| RAM | 8 GB |
| Camera Resolution (Back) | 12 MP + 12 MP |
| Camera Resolution (Front) | 10 MP |
| Video Recording | Yes |
| 1080p Video Recording | Yes |
| Optical Zoom | No |
| Digital Zoom | Yes |
| Biometrics | Yes (Fingerprint, Face recognition) |
| Bluetooth | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Video Calling | Yes |
| Plays Music | Yes |
| Plays Videos | Yes |
| USB Connector | 3.2, USB-C |
| Battery (Talk Time) | Up to 26 hours |
| Battery (Standby) | Up to 216 hours |
| Fast Charging | Yes |
| Operating System | Android |
| App Marketplace | Google Play |
| SIM Card Type | Nano-SIM |
| Release Date | Aug 2021 |