K8 Plus (2018) Price, Review, Deals, Cost, & Sales!
| Screen Size | 5 in (12.7 cm) |
|---|---|
| Camera | 8 MP |
| Storage | 16 GB |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 13 hours |
| Screen Size | 5 in (12.7 cm) |
|---|---|
| Camera | 8 MP |
| Storage | 16 GB |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 13 hours |
| Phone | LG K8 Plus (2018) |
|---|---|
| Capacity (Built In) | 16 GB |
| Expandable Storage | Yes (up to 32 GB) |
| Size | 144.8 x 71.9 x 8.1 mm (5.7 x 2.8 x 0.3 in) |
| Weight | 140 g (4.9 oz) |
| Display Size | 5 in (12.7 cm) |
| Display Resolution | 720 x 1280 px |
| Processor | 1.4 GHz Quad Core Qualcomm Snapdragon 425 |
| RAM | 2 GB |
| Camera Resolution (Back) | 8 MP |
| Camera Resolution (Front) | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
| 1080p Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| Video Calling | Yes |
| Plays Music | Yes |
| Plays Videos | Yes |
| Battery (Talk Time) | Up to 13 hours |
| Battery (Standby) | Up to 361 hours |
| Operating System | Android |
| App Marketplace | Google Play |