K8X Price, Review, Deals, Cost, & Sales!
| Colors | Silver |
|---|---|
| Screen Size | 5.7 in (14.5 cm) |
| Camera | 13 MP + 5 MP |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 11 hours |
| Colors | Silver |
|---|---|
| Screen Size | 5.7 in (14.5 cm) |
| Camera | 13 MP + 5 MP |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 11 hours |
| Phone | LG K8X |
|---|---|
| Color | Silver |
| Expandable Storage | Yes (up to 32 GB) |
| Size | 147.8 x 71.1 x 8.6 mm (5.8 x 2.8 x 0.3 in) |
| Weight | 146 g (5.1 oz) |
| Display Size | 5.7 in (14.5 cm) |
| Display Resolution | 720 x 1520 px |
| Display PPI | No |
| Water Resistant | No |
| Processor | MediaTek MT6762 up to 2.0 GHz Octa-Core |
| RAM | 2 GB |
| Camera Resolution (Back) | 13 MP + 5 MP |
| Camera Resolution (Front) | 3 MP |
| Video Recording | Yes |
| 1080p Video Recording | Yes |
| Optical Zoom | No |
| Digital Zoom | No |
| Biometrics | Yes (Fingerprint) |
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| GPS | Yes |
| Video Calling | Yes |
| Plays Music | Yes |
| Plays Videos | Yes |
| USB Connector | microUSB |
| Battery (Talk Time) | Up to 11 hours |
| Battery (Standby) | Up to 456 hours |
| Operating System | Android |
| App Marketplace | Google Play |
| SIM Card Type | Nano-SIM |