Motorola Moto G Power 5G (2023) On TracFone: Price, Review, Deals, & Colors
| Colors | Minteral Black, Bright White |
|---|---|
| Screen Size | 6.5 in (16.5 cm) |
| Camera | 50 MP + 2 MP + 2 MP |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android |
| Outright | $119.99 |
|---|
| Colors | Minteral Black, Bright White |
|---|---|
| Screen Size | 6.5 in (16.5 cm) |
| Camera | 50 MP + 2 MP + 2 MP |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android |
| Outright | $119.99 |
|---|
| Phone | Motorola Moto G Power 5G (2023) |
|---|---|
| Color | Minteral Black, Bright White |
| Capacity (Built In) | 256 GB |
| Expandable Storage | Yes (up to 1 TB) |
| Size | 163.1 x 74.8 x 8.5 mm (6.4 x 2.9 x 0.3 in) |
| Weight | 185 g (6.5 oz) |
| Display Size | 6.5 in (16.5 cm) |
| Display Resolution | 1080 × 2400 px |
| Display PPI | Yes |
| Water Resistant | Yes (IP52, Water repellent design) |
| Processor | Mediatek Dimensity 930 (6 nm) Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) MG BXM-8-256 |
| RAM | 6 GB |
| Camera Resolution (Back) | 50 MP + 2 MP + 2 MP |
| Camera Resolution (Front) | 16 MP |
| Video Recording | Yes |
| 1080p Video Recording | Yes |
| Optical Zoom | No |
| Digital Zoom | Yes |
| Biometrics | Yes (Face unlock, Fingerprint reader) |
| Bluetooth | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Video Calling | Yes |
| LTE Voice Calling | Yes |
| Plays Music | Yes |
| Plays Videos | Yes |
| USB Connector | USB Type-C (USB 2.0) |
| Operating System | Android |
| App Marketplace | Google Play |
| SIM Card Type | Nano-SIM |
| Release Date | Apr 2023 |