Premier LTE Price, Review, Deals, Cost, & Sales!
| Screen Size | 5.3 in (13.5 cm) |
|---|---|
| Camera | 8 MP |
| Storage | 8 GB |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 14 hours |
| Screen Size | 5.3 in (13.5 cm) |
|---|---|
| Camera | 8 MP |
| Storage | 8 GB |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 14 hours |
| Phone | LG Premier LTE |
|---|---|
| Capacity (Built In) | 8 GB |
| Expandable Storage | Yes (up to 32 GB) |
| Size | 146 x 74.8 x 8.8 mm (5.7 x 2.9 x 0.3 in) |
| Weight | 142 g (5 oz) |
| Display Size | 5.3 in (13.5 cm) |
| Display Resolution | 720 x 1280 px |
| Display PPI | No |
| Water Resistant | No |
| Processor | 1.2 GHz Quad-core Cortex-A53 |
| RAM | 1.5 GB |
| Camera Resolution (Back) | 8 MP |
| Camera Resolution (Front) | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
| Optical Zoom | No |
| Digital Zoom | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| Video Calling | Yes |
| Plays Music | Yes |
| Plays Videos | Yes |
| Battery (Talk Time) | Up to 14 hours |
| Battery (Standby) | Up to 264 hours |
| Operating System | Android |
| App Marketplace | Google Play |