Treasure LTE Price, Review, Deals, Cost, & Sales!
| Screen Size | 5 in (12.7 cm) |
|---|---|
| Camera | 5 MP |
| Storage | 8 GB |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 9 hours |
| Screen Size | 5 in (12.7 cm) |
|---|---|
| Camera | 5 MP |
| Storage | 8 GB |
| Operating System | Android |
| Battery (Talk Time) | Up to 9 hours |
| Phone | LG Treasure LTE |
|---|---|
| Capacity (Built In) | 8 GB |
| Expandable Storage | Yes (up to 32 GB) |
| Size | 143.5 x 72.4 x 8.9 mm (5.6 x 2.9 x 0.4 in) |
| Weight | 138.9 g (4.9 oz) |
| Display Size | 5 in (12.7 cm) |
| Display Resolution | 480 x 854 px |
| Processor | 1.1GHz Quad-Core Qualcomm Snapdragon 210 |
| RAM | 1.5 GB |
| Camera Resolution (Back) | 5 MP |
| Camera Resolution (Front) | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| Video Calling | Yes |
| Plays Music | Yes |
| Plays Videos | Yes |
| Battery (Talk Time) | Up to 9 hours |
| Battery (Standby) | Up to 264 hours |
| Operating System | Android |
| App Marketplace | Google Play |